01-10-2024 eKurier | Szczecin/Region
SBO – nadchodzi czas decyzji
Postawić na zielone?
Już od wtorku - 1 października, od godz. 12 - będzie można głosować na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Spośród 121 projektów, zaledwie 18 dotyczy kategorii Zielone SBO. I tylko jeden z nich - jednym głosem - każdy szczecinianin może poprzeć.
W tym roku pula dostępnych głosów jest ograniczona: do dwóch. Jeden można przekazać na wybrany projekt lokalny, niekonieczne dotyczący własnego osiedla. Drugi - właśnie na Zielone SBO.
Jeden spośród osiemnastu
Wybór w tej - na swój sposób - ogólnomiejskiej kategorii jest ograniczony do 18 projektów. Bo tylko tyle do tej kategorii zgłosili projektodawcy. Co więcej, nawet te już zakwalifikowane do głosowania nie są tak zielone, jak tego można by się spodziewać czy oczekiwać. Choć faktycznie, w regulaminie budżetu obywatelskiego znajduje się zapis: „Dopuszcza się ujmowanie kosztów elementów projektu, które nie są wprost związane z realizacją celów Zielonego SBO, jednak pod warunkiem, że nie przekroczą one łącznie 30 procent wartości danego projektu".
Projekty „Zielonego SBO" z założenia jednak mają być związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.
- Ich realizacja ma prowadzić do poprawy stanu oraz zwiększania powierzchni terenów zieleni w Szczecinie i łagodzenia skutków zmian klimatu. Projekty mogą dotyczyć nie tylko inwestycji infrastrukturalnych, ale również tych nieinfrastrukturalnych tzw. miękkich, polegających na przykład na działaniach edukacyjnych - wyjaśnia Centrum Informacji Miasta.
Zieleń w stylu dowolnym
Jak ideę Zielonego SBO potraktowali autorzy tegorocznych projektów? Najkrócej rzecz ujmując: dowolnie. Są pomysły, które w tej kategorii nie powinny budzić większych kontrowersji, jak choćby odtworzenie malowniczego skweru na wzgórzu w parku Kasprowicza, odnowienie brzegu Rusałki, modernizacja - wraz z otoczeniem - stawu wędkarskiego na Głębokim, stworzenie polany rekreacyjnej w parku przy ul. Twardowskiego czy kompleksowe, turystyczno-rekreacyjne, zagospodarowanie Parku Leśnego Las Arkoński. W podobnym duchu są proponowane rewitalizacje: zieleni oraz
...Pozostało jeszcze 80% treści
Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-10-2024