03-12-2019 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Pięciu piłkarzy Pogoni z szansą na udział w finałowym turnieju

Portowcy powalczą o Euro

Portowcy powalczą o Euro
Zvonimir Kozulj prezentuje równą i stabilną formę, oczekuje powołania do reprezentacji Bośni i Hercegowiny. Fot. PAP/Jan DZBAN

W Pogoni w obecnej rundzie występuje rekordowa w obecnej dekadzie grupa obcokrajowców. Żaden z nich nie był jednak w rundzie jesiennej powoływany do reprezentacji swojego kraju. Również żaden z polskich piłkarzy nie był brany pod uwagę przy powołaniach. Eliminacje do mistrzostw Europy odbywały się bez ich udziału.

Dobra postawa Pogoni spowodowała, że kilku piłkarzy zaczęto łączyć z najbliższymi powołaniami. Niektóre media wręcz się tego domagają. Polska ekstraklasa nie jest ligą, w której łatwo się wypromować, to w tej chwili liga poza pierwszą trzydziestką w Europie, jako jedyna w Europie zanotowała niższy współczynnik punktowy w każdym kolejnym z czterech ostatnich sezonów.

Trudno zatem oczekiwać, że nawet dobra postawa w polskiej ekstraklasie skłoni selekcjonerów do poważniejszego zainteresowania się piłkarzem. Jeżeli szczecinianie i jej czołowi gracze zachowają jednak wysoką formę w rundzie wiosennej, jeżeli pozostaną w szczecińskim klubie i powalczą o tytuł mistrza Polski, jeżeli zrobią kolejny postęp, co przy trenerze Runjaicu jest niemal pewne, to może się okazać, że podczas finałowego turnieju mistrzostw Europy zobaczymy aż pięciu piłkarzy Pogoni. Tylu na dziś ma realne szanse na zwrócenie na siebie uwagi u selekcjonerów własnych reprezentacji.

W finałowym turnieju mistrzostw Europy na pewno zagrają: Polska, Chorwacja i Finlandia. W barażach wciąż uczestniczą: Bośnia i Hercegowina oraz Serbia. W każdej z tych reprezentacji mogą za pół roku znaleźć się piłkarze Pogoni. Przez ostatnie cztery miesiące mocno do tego się zbliżyli, choć ich udział w eliminacyjnych meczach był żaden. To może się jednak na wiosnę zmienić.

Wyjazd zminimalizuje szanse Buksy

Najtrudniej będzie o powołanie do najsilniejszej z wymienionych reprezentacji Polski. Z Pogoni największe na to szanse wydaje się mieć Adam Buksa. Jeżeli zimą zmieni klub, a dużo przesłanek na to wskazuje, to jego szanse na Euro zminimalizują się. Jeżeli zostanie w Pogoni, to dobrą i skuteczną grą może o nominację powalczyć.

Już rok temu był powołany do

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 03-12-2019Image
Santeri Hostikka walczy o miejsce w składzie Pogoni i powołanie do reprezentacji Finlandii. Fot. PAP/Jan DZBAN