27-11-2019 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA 23-letni napastnik w galerii najskuteczniejszych

Buksa goni Robaka

Buksa goni Robaka
Adam Buksa zbliża się do swojego 50. występu w barwach Pogoni i 25. zdobytego gola na poziomie ekstraklasy. Fot. Ryszard PAKIESER

Adam Buksa zdobył w minioną sobotę dwa gole, dzięki czemu wdarł się do grona 20 najskuteczniejszych piłkarzy Pogoni w historii jej występów na poziomie ekstraklasy. Ma na koncie 22 zdobyte gole, co oznacza, że jest trzecim strzelcem obecnej dekady.

Na razie tylko ex aequo z Łukaszem Zwolińskim, jednak nie ma żadnych wątpliwości, że piłkarz nie spocznie na laurach i będzie wzbogacał swój bramkowy dorobek. Na razie nie wiadomo jeszcze jak długo. Piłkarz ma ważny kontrakt do końca czerwca 2021 roku, więc jeżeli Pogoń zechce na piłkarzu zarobić, to najpóźniej latem musi go sprzedać.

Jeżeli nastąpi to latem, będzie to oznaczało dla piłkarza najlepszy czas na zagraniczny transfer. Piłkarz będzie miał niespełna 24 lata, doświadczenie zdobyte na boiskach ekstraklasy i być może okazały strzelecki dorobek. Swoją jakość musi potwierdzić w kolejnych meczach.

Robert Lewandowski jest doskonałym przykładem dla wielu polskich piłkarzy. Do zagranicznego klubu odchodził w wieku 22 lat, był zatem młodszy od Buksy, ale został sprzedany w glorii mistrza Polski, króla strzelców i reprezentanta Polski. O to wszystko Buksa może powalczyć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Cztery gole i dwie asysty z Legią

Buksa w meczu z Legią rozegrał jedno ze swoich najlepszych spotkań. W tym roku kalendarzowym grał przeciwko tej drużynie cztery razy i zdobył cztery gole, dokładając do tego dwie asysty. Piłkarz umie zatem zmobilizować się na mecze z potentatami polskiej ekstraklasy.

Dla zagranicznych skautów to bardzo ważne, żeby potwierdzać dobrą dyspozycję w meczach o dużym ciężarze gatunkowym, a Buksa w takich spotkaniach radzi sobie doskonale. Dwa gole w jednym meczu udało mu się zdobyć w obecnym sezonie po raz pierwszy. W poprzednim dokonał tego trzy razy, dwa sezony temu jeden raz. Czekamy zatem na hat tricka.

Nasz najlepszy obecnie napastnik złamał barierę 20 zdobytych goli dla Pogoni, nie rozgrywając nawet pół setki spotkań w barwach szczecińskiego klubu. Częstotliwość zdobywania przez niego bramki jest bardzo duża, jedna z najwyższych w historii klubu.

Biorąc pod uwagę tylko tych piłkarzy, którzy zdobywali dla Pogoni co najmniej 20 goli, to Buksa jest jednym z pięciu piłkarzy, którzy trafiali do bramki przeciwnika przynajmniej raz na trzy mecze. Prócz niego są to jeszcze: Marcin Robak, Marek Leśniak, Zbigniew Stelmasiak i Marian Kielec. Buksa pod tym względem plasuje

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 27-11-2019