13-03-2019 eKurier | Kultura
MUZYKA Historia o tym, jak coś powstaje z uporu

Róbmy swoje, czyli barwny świat gitary

Róbmy swoje, czyli barwny świat gitary
Piotr Pałac i klawesynistka Urszula Stawicka. Koncert w Nowym Warpnie. Fot. b.t.

Warto robić swoje - ta znana maksyma pomagała ciekawiej żyć w czasach szarych i nieciekawych. I choć dzisiaj czasy szare nie są, aczkolwiek mgliste (i to bardzo), swoje robić warto. Sztuką jest znaleźć do tego sojuszników. Ale do rzeczy.

Przykład? Kiedyś było w Szczecinie (i nie tylko w Szczecinie) niewiele osób poważnie interesujących się takim instrumentem jak gitara klasyczna. Niewielu chodziło jednak o wiele. Dlatego dziś są w Szczecinie wybitni gitarzyści, znani nauczyciele, festiwale, międzynarodowe kursy mistrzowskie i konkursy, jest niewielkie wydawnictwo publikujące płyty z nagraniami czołowych europejskich artystów. Wszystko wzięło się z tego, że ktoś się kiedyś uparł, żeby robić swoje.

Piotr Pałac

Po raz dwudziesty drugi odbędą się na przełomie marca i kwietnia w szczecińskim zamku Wiosenne Koncerty Gitarowe. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Piotr Pałac, gitarzysta i nauczyciel gry na gitarze w Zespole Szkół Muzycznych, spod którego ręki wyszło wielu znanych dziś nie tylko w Polsce gitarzystów. Kiedyś, przez ponad siedem lat, prowadził w Polskim Radiu Szczecin cotygodniowe audycje „Barwy gitary". Jego gawęd nadawanych w weekendy słuchało wielu. Grono zainteresowanych rosło.

Piotr Pałac, człowiek skromny i zawsze uśmiechnięty, jest konsekwentnie uparty. Kiedyś organizował swój festiwal w reprezentacyjnych salach zamku. Z powodu remontów, a później nieoczekiwanej katastrofy musiał szukać innych miejsc, choć na dobrą sprawę mógłby powiedzieć, że „się nie da". Nie powiedział, wiedząc, że w zamku ma sojuszników. Ma ich także wśród znanych gitarzystów w Polsce i poza Polską, którzy na jego zaproszenie chcą przyjeżdżać do Szczecina.

Wiosna Gitarowa

W tym roku Wiosna Gitarowa potrwa od 30 marca do 7 kwietnia, a miejscem koncertów będzie Galeria Gotycka. Już teraz warto zadbać o bilety. W koncercie inauguracyjnym zagrają Hiszpanka Susana Prieto i Grek Alexis Muzurakis, czyli „Duo Melis" znane już w Szczecinie m.in. z koncertu w filharmonii w 2017 roku. Ich koncert tegoroczny będzie szczególny, bo związany z jubileuszem 20-lecia ich duetu i promocją nowej płyty, którą wydali właśnie w Szczecinie. Przyjadą, będąc „w jubileuszowej" trasie, na której Szczecin znalazł się wespół z królewskim i amsterdamskim Royal

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-03-2019Image
Jakub Kościuszko. Koncert w Młodzieżową Orkiestrą Pomerania w katedrze szczecińskiej, dyryguje Miłosz Zarzycki. Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Krzysztof Meisinger Fot. archiwum Krzysztof MEISINGER