13-03-2019 eKurier | Kurier Plus
Zapiski, odpryski (276)

Powiew srebrnego celibatu

Grzegorz Tomaszewski, kuzyn Prezesa PiS, członek rady nadzorczej spółki Srebrna, pracował przy tajnym projekcie dla armii PRL.

Sprawę ujawnił Onet, grzebiąc w archiwum IPN. Rozgrzało to oczywiście media, które też innego członka rady, Kazimierza Kujdę, prześwietlały ostatnio jako tajnego współpracownika służb bezpieczeństwa. Tomaszewski szybko odpowiedział Onetowi: - Wszyscy wtedy uczestniczyliśmy w systemie.

Odpowiedział uczciwie, zgodnie z prawdą i logiką.

Ale Onet skomentował to po swojemu: „Gdy Grzegorz Tomaszewski rozpoczynał pracę dla armii PRL, jego kuzyn Lech Kaczyński był internowany przez generałów, którzy wprowadzili stan wojenny".

No cóż, to także prawda.

* * *

Rzecz w tym, że polityczna wojna, która wzmaga się w Polsce z każdym rokiem, traktuje tę prawdę instrumentalnie. I nagina ją do potrzeb każdej ze stron.

Tymczasem grzechem partii władzy jest nie to, że inżynier Tomaszewski „uczestniczył w systemie" - skądinąd za urzędowym i moralnym poręczeniem służb - ale to, że stojący za nim PiS stara się tworzyć taką wizję Polski, w której po stronie Prawa i Sprawiedliwości są wyłącznie nieskazitelnie prawi i sprawiedliwi, a z PRL współpracowali tylko zdrajcy, ci, którzy są dziś w opozycji.

Nic dziwnego, że PiS raz po raz wpada w pułapkę swego etycznego wzmożenia. Szczera, prawdziwa rozmowa o Polsce zacznie się dopiero wtedy - a może skończy, przynajmniej w tej agresywnej formie - gdy obie

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-03-2019