28-02-2019 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Mecz z Koroną wskazał zagrożenia

Bez wychowanka i młodzieżowca

Bez wychowanka i młodzieżowca
Drużyna Dynama Kijów awansowała do 1/8 finału Ligi Europy z blisko 60-procentowym udziałem wychowanków w składzie. Fot. EPA-Sergey DOLZHENKO

W wyjściowym składzie Pogoni Szczecin na ostatni mecz z Koroną Kielce nie było ani jednego młodzieżowca, ani jednego wychowanka. O ile na powrót tego pierwszego nie będziemy musieli długo czekać, Walukiewicz odcierpiał już karę jednego meczu za czwartą żółtą kartkę, to na występ wychowanka w pierwszej jedenastce możemy poczekać dość długo.

Sebastian Kowalczyk jest tego najbliżej, praktycznie tylko on liczy się w walce o miejsce w składzie spośród wszystkich wychowanków, ale meczem z Koroną nie pomógł sobie w polepszeniu swojej sytuacji. Nie zanosi się na jego szybki awans do wyjściowego składu, starsi konkurenci są tego bliżej.

Zaledwie w połowie polskich klubów ekstraklasy zaprezentowali się w wyjściowych składach młodzieżowcy, w żadnym z zespołów nie było ich więcej niż dwóch. W ponad połowie klubów ekstraklasy w podstawowym składzie więcej było obcokrajowców niż polskich piłkarzy.

W meczu uznanym za jeden z najciekawszych w ostatniej kolejce Cracovia pokonała Jagiellonię 1:0. W wyjściowym składzie tej pierwszej zobaczyliśmy czterech polskich piłkarzy, natomiast w tej drugiej zaledwie dwóch. W żadnym z zespołów nie było natomiast młodzieżowców. Generalnie jednak w jednym i drugim klubie wszyscy są zadowoleni. To taka radość na krótką metę, do najbliższego problemu, jednej lub dwóch kontuzji.

Śląskie derby z obcokrajowcami

W derbowym meczu Górnika Zabrze z Zagłębiem Sosnowiec w wyjściowych składach obu zespołów widzieliśmy po czterech polskich graczy, z których tylko jeden był młodzieżowcem. Jeszcze niedawno Górnik był wzorem do naśladowania, promował młodych polskich piłkarzy, jednak gdy widmo degradacji zaczęło zaglądać, to klub zmienił swoją filozofię i opiera zespół na piłkarzach zagranicznych.

W meczu z Zagłębiem w wyjściowym składzie było czterech Polaków, trzech Hiszpanów, Grek, Gruzin, Islandczyk i Słowak. Z czterech polskich piłkarzy dwóch zostało we wcześniejszych latach

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-02-2019Image
Drużyna Bate Borysów w dwumeczu z Arsenalem Londyn wygrała w pierwszym meczu 1:0 z blisko 50-procentowym udziałem wychowanków w składzie. Fot. EXPA/Eibner/Schueler/newspix.pl