13-03-2019 eKurier | Kurier Plus
LEKTURY NIEKTÓRE (5)

Niespotykanie dobry człowiek

Bywa, że mit przerasta człowieka i choćbyśmy nie wiem ile o tym człowieku wiedzieli, w naszej świadomości istnieć on będzie jako mit właśnie - legenda, symbol, a nie jako żywy człowiek.

To przypadek Tadeusza Kościuszki. Którego życie przebadano i opisano gruntownie, a który kojarzy się nam co najwyżej z banknotem (jeszcze starsi wspomną dychę z jego podobizną) i chłopską sukmaną, kosą na sztorc i zadartym nosem. Owszem, dodać do tego jeszcze można Stany Zjednoczone, o których wolność walczył, ale jak, kiedy i dlaczego, to już sprawa mniej oczywista.

Co ciekawe, życie i dzieło bohatera dwóch narodów (co najmniej dwóch, bo chcą go i Białorusini), czczone, podziwiane i zaklęte w piękną baśń o wolności, doczekało się wprawdzie licznych analiz oraz publikacji, lecz książki godnej tego życia i dzieła nie. A od czasu źródłowej biografii pióra prof. Tadeusza Korzona (rok 1894!) minęło już trochę przecież…

O ile można jeszcze zrozumieć Amerykanów - którzy i tak zachowali go w odświętnej pamięci, choćby jako twórcę umocnień West Point - o tyle nasza powściągliwość jest dość dziwna.

Alex Storozynski, autor „Kościuszki. Księcia chłopów" (WAB), najnowszej amerykańskiej książki o bojowniku o wolność USA i wodzu insurekcji, sam się skądinąd, we wstępie do niej,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-03-2019