19-02-2019 eKurier | Kultura
Dziś w Książnicy Pomorskiej. Czy nie zabraknie miejsc?

Spotkanie z Cecylią Judek

Spotkanie z Cecylią Judek
Cecylia Judek – bez niej (choć nie tylko bez niej) książnica nie byłaby Książnicą. Fot. Ryszard PAKIESER

Jedną z centralnych instytucji Pomorza Zachodniego i Szczecina jest bez wątpienia Książnica Pomorska. Jedną z centralnych postaci Książnicy jest starsza kustosz Cecylia Judek, jej sekretarz naukowy, Bibliotekarz Roku 2017 w Polsce. Książnica zaprasza dziś (wtorek ) na spotkanie z nią, które odbędzie się w Sali im. Zbigniewa Herberta. Wstęp wolny.

Cecylia Judek pochodzi z dawnej ziemi Borcków - z Radowa Małego, Łobza, Reska, będącej także (jak całe Pomorze Zachodnie) ziemią powojennych wygnańców i osiedleńców. Kataklizmy, jakie nad nią przeszły i jakie dotknęły jej dawnych i obecnych mieszkańców, spowodowały, że gdy tylko wykaraskali się z nich, niejeden zauważył, jak cenne są dla niego dokumenty i książki. Zaraz po wojnie mieli ich tak mało. Trzeba było dbać o nie szczególnie pieczołowicie, stać się - w swoim domu, wiosce, miasteczku - ich rzeczywistym kustoszem: stróżem, dozorcą, opiekunem.

Cecylia Judek ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Resku, a studia polonistyczne w Poznaniu, pisząc pracę magisterską o tłumaczeniach utworów Adama Mickiewicza na języki dolno- i

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 19-02-2019