19-02-2019 eKurier | Kultura
Mocny głos sztuki współczesnej

Polska i inni w Berlinie

Polska i inni w Berlinie
Agnieszka Polska: Demon’s Brain. Widzowie pomiędzy obrazami. Fot. Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlin 2018 © Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie / Thomas Bruns

Najważniejszym poza Polską miejscem prezentacji polskiej sztuki współczesnej jest dziś bez wątpienia Berlin. Mieszka w nim wielu artystów z Polski. Jest to jednocześnie centrum sztuki nie tylko europejskiej.

Do 3 marca w wielkiej hali Dworca Hamburskiego (to jedno z głównych w Niemczech muzeów sztuki współczesnej) czynna jest przestrzenna wideoinstalacja Agnieszki Polskiej „The Demon’s Brain" („Umysł demona"). Agnieszka Polska urodzona w Lublinie (1985) mieszka w Berlinie. Wystawa jest związana z cenioną wysoko nagrodą berlińskiej Nowej Galerii Narodowej (Neue Nationalgalerie), jaką otrzymała w 2017 roku. Nagroda przyznawana jest artystom, którzy nie ukończyli 40. roku życia.

Inspiracją do instalacji były XV-wieczne autentyczne listy pisane do Mikołaja Serafina, który w czasach Kazimierza Jagiellończyka zarządzał kopalniami soli kamiennej (żupami solnymi) w Bochni i Wieliczce. Były to pierwsze przedsiębiorstwa określane jako wczesnokapitalistyczne. Z nich zrodziła się nasza epoka.

W widowiskowej instalacji Agnieszki Polskiej fakty mieszają się z fikcją, a realne widoki z animacjami. Z obrazami, które są prezentowane w ciemności na czterech wielkich ekranach, rozstawionych w całej przestrzeni galerii, dawnej hali dworca, współgra muzyka

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 19-02-2019Image
Demon’s Brain Fot. © Agnieszka POLSKA, Courtesy ŻAK | BRANICKA, Berlin and OVERDUIN & CO., LA