11-02-2019 eKurier | Szczecin/Region
400 tysięcy złotych w rzeźbę zraszaną wodą?

Powtórka z Labiryntu

Powtórka z Labiryntu
Jakby miasto nie miało pilniejszych wydatków niż inwestowanie 400 tysięcy złotych w tę – jak widać na zdjęciu – rzeźbę przez lata wyłącznie teoretycznie zraszaną wodą. Fot. Ryszard PAKIESER

W ubiegłym roku szczeciński magistrat planował wydać 206 tysięcy złotych na remont fontanny Labirynt na pl. Zwycięstwa. W tym roku rezerwa budżetowa na ten cel wynosi już 400 tysięcy złotych. Sporo jak na reanimowanie jednej rzeźby zraszanej wodą.

Dziś już mało kto pamięta, że rzeźba - tytułowy Labirynt - była zraszana mgiełką wydobywającą się z dwóch dysz umiejscowionych w ścianie niecki fontanny. W takiej formie nie przetrwała bowiem nawet dwóch sezonów. Natomiast wykonana z klinkierowych pustaków konstrukcja przestrzenna ulegała stale postępującej degradacji. Aż cztery lata temu jej stan techniczny określono jako zły: „Liczne ubytki w szkliwieniu, braki poszczególnych kształtek ceramicznych oraz pęknięcia i wykwity solne stanowią o silnej destrukcji tkanki konstrukcyjnej". Mimo usytuowania w prestiżowym punkcie miasta rzeźba nie oparła się również wandalom: była rozbijana, tonęła nie w wodzie, lecz w śmieciach.

Dwa

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-02-2019