11-02-2019 eKurier | Kurier Plus
Skąd nazywanie go orłanem?
Zachodniopomorskie królestwem orła bielika
Nasza przeciętna wiedza o orłach, protoplastach polskiego godła jest skromna. Nie wiemy, że mają one bardzo długi okres wysiadywania jaj i wyprowadzania potomstwa. Nie wiemy, że z reguły jest to tylko jeden osobnik. Rzadko zdarza się wyprowadzanie dwóch, a trzy to już absolutna rzadkość i wręcz ornitologiczna sensacja.
Z danych Komitetu Ochrony Orłów wynika, że nasz region jest królestwem bielika. Na Pomorzu Zachodnim mamy największe „zagęszczenie" tego ptaka, którego populacja kształtuje się obecnie na poziomie około 200 par. W kraju tych par jest łącznie zaledwie 700. Czemu zawdzięczamy miano bielikowego królestwa?
Przede wszystkim dużym zbiornikom wodnym, takimi jak Zalew Szczeciński, Kamieński, duże jeziora, w tym Dąbskie, a także morze i… największe pod względem powierzchni lasy w kraju. To wszystko sprawia, że bieliki mają nie tylko przestrzeń życiową, ale także obfitą przez większą część roku „stołówkę".
- Z tą stołówką to jest różnie. Dużo zależy od pogody. Wbrew pozorom o wiele korzystniejszy dla tych ptaków jest nawet lekki mróz i suche powietrze, niż mały
...Pozostało jeszcze 80% treści
Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-02-2019