11-02-2019 eKurier | Kurier Plus
Skąd nazywanie go orłanem?

Zachodniopomorskie królestwem orła bielika

Zachodniopomorskie królestwem orła bielika
Fot. Mirosław WINCONEK

Nasza przeciętna wiedza o orłach, protoplastach polskiego godła jest skromna. Nie wiemy, że mają one bardzo długi okres wysiadywania jaj i wyprowadzania potomstwa. Nie wiemy, że z reguły jest to tylko jeden osobnik. Rzadko zdarza się wyprowadzanie dwóch, a trzy to już absolutna rzadkość i wręcz ornitologiczna sensacja.

Z danych Komitetu Ochrony Orłów wynika, że nasz region jest królestwem bielika. Na Pomorzu Zachodnim mamy największe „zagęszczenie" tego ptaka, którego populacja kształtuje się obecnie na poziomie około 200 par. W kraju tych par jest łącznie zaledwie 700. Czemu zawdzięczamy miano bielikowego królestwa?

Przede wszystkim dużym zbiornikom wodnym, takimi jak Zalew Szczeciński, Kamieński, duże jeziora, w tym Dąbskie, a także morze i… największe pod względem powierzchni lasy w kraju. To wszystko sprawia, że bieliki mają nie tylko przestrzeń życiową, ale także obfitą przez większą część roku „stołówkę".

- Z tą stołówką to jest różnie. Dużo zależy od pogody. Wbrew pozorom o wiele korzystniejszy dla tych ptaków jest nawet lekki mróz i suche powietrze, niż mały

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-02-2019Image
Fot. Mirosław WINCONEK