11-02-2019 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Turowski i Leśniak zaczarowali Niemców

Duet marzeń z Bundesligi

Duet marzeń z Bundesligi
Marek Leśniak grał w Bundeslidze przez osiem sezonów i zdobył dla swoich klubów łącznie 42 gole. Fot. archiwum

W obecnym sezonie już trzech polskich napastników zdobyło minimum sześć goli na boiskach włoskiej Serie A. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek i Mariusz Stępiński dołączyli do ekskluzywnego grona obecnie dziewięciu polskich piłkarzy, którzy w XXI wieku zdobywali minimum sześć goli w sezonie na boiskach jednej z czterech najlepszych lig w Europie.

Żadnemu z naszych piłkarzy nie udało się to w Anglii ani w Hiszpanii, natomiast na boiskach w Niemczech dokonywali tego: Robert Lewandowski (już dziewięć razy), Artur Wichniarek (cztery razy) i po jednym razie Jakub Błaszczykowski i Artur Sobiech.

Na boiskach włoskich przed Piątkiem, Milikiem i Stępińskim zrobił to jeden raz Kamil Glik. Dziewięciu piłkarzy, ale tylko dwóch umiało wejść na ten pułap minimum trzy razy, czyli dokładnie tyle razy, ile na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku dokonywali tego dwaj byli napastnicy Pogoni Szczecin: Marek Leśniak i Janusz Turowski.

Dziś co druga osoba zastanawia się, jak trener reprezentacji Jerzy Brzęczek zestawi ofensywną formację, ma bowiem nadmiar bogactwa. W drugiej połowie lat 80. trener Wojciech Łazarek nie powoływał natomiast do reprezentacji ani Janusza Turowskiego, ani Marka Leśniaka. Obaj bowiem nielegalnie opuścili kraj, spotkała ich za to dyskwalifikacja.

Turowski za darmo

W przypadku Turowskiego oznaczało to brak jakiegokolwiek zarobku dla klubu i federacji, zawodnik musiał rok pauzować, zanim rozegrał pierwszy mecz w Bundeslidze. Mimo to Eintracht nie tracił nadziei, widział w Polaku przyszłość i nie zawiódł się na nim.

Zawodnik zadebiutował na niemieckich boiskach w sezonie 1986/87, ale grał tylko w rundzie wiosennej i świetnie wkomponował się w zespół. Wiosną 1987 roku zdobył 8 goli, wywalczył miejsce w podstawowym składzie, choć konkurencję miał bardzo silną. O miejsce w składzie rywalizował między innymi

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-02-2019Image
Janusz Turowski (pierwszy z lewej) w barwach Eintrachtu Frankfurt zdobył w ciągu sześciu lat 31 goli. Pierwszy z prawej inny były piłkarz Pogoni Jarosław Biernat, drugi z prawej Włodzimierz Smolarek. Fot. Twitter/Eintracht