08-02-2019 eKurier | Kurier Plus
KOLARSTWO Wspominamy znakomitego kolarza z Nowogardu

Wzorował się na Zielińskim, ścigał z Ludwigiem

Wzorował się na Zielińskim, ścigał z Ludwigiem
Zbigniew Szczepkowski podczas jednego z finiszów w bardzo prestiżowym wyścigu Milk Race Fot. archiwum

W wieku 66 lat zmarł w Warszawie urodzony w Nowogardzie Zbigniew Szczepkowski, znakomity kolarz, olimpijczyk z Montrealu w 1976 r., wieloletni reprezentant Polski, trener i dyrektor sportowy polskich grup zawodowych. Urodzony 4 maja 1952 r. Szczepkowski z powodzeniem startował zarówno na szosie, jak i na torze.

Był wielokrotnym mistrzem Polski w drużynowej jeździe na czas na dystansie 100 km. W 1980 roku jego partnerami byli: Czesław Lang, Stefan Ciekański, Lechosław Michalak. W tym samym roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w indywidualnej jeździe na czas. Wielokrotny medalista mistrzostw kraju w konkurencjach torowych.

Na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w Montrealu wystartował w torowym wyścigu na 4 km na dochodzenie (partnerami byli: Jan Jankiewicz, Czesław Lang, Krzysztof Sujka). Polska drużyna zajęła 5. miejsce. W roku 1981 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Milk Race.

Zwycięzca wielu wyścigów w kraju i za granicą. W 1982 roku wygrał Wyścig Dookoła Turcji, w 1984 zwyciężył w Coppa Caduti we włoskim Arezzo, rok później triumfował w Coppa Giulio Burci w Poggio (Włochy).

Zajmował miejsca na podium etapowym w prestiżowych imprezach, jak: GP Wilhelma Tella, Milk Race, Sealink International GP, Dookoła Maroka, Tour de Pologne, Dookoła Dolnej Saksonii, Giro Delle Regioni.

Cztery starty w Tour de Pologne

W wyścigach Tour de Pologne wygrał cztery etapy: w roku 1975, dwa razy w roku 1978 i w roku 1980. W roku 1980 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, natomiast w roku 1975 był czwarty w klasyfikacji najaktywniejszych.

Zbigniew Szczepkowski wychował się na sukcesach Rajmunda Zielińskiego. Młody chłopak z Nowogardu miał 12 lat, kiedy Zieliński wygrywał Tour de Pologne, ale do kolarstwa popchnęła go głównie niespotykana popularność Wyścigu Pokoju.

- W roku 1964 Wyścig Pokoju wygrał Jan Smolik z Czechosłowacji. Od tamtej pory postanowiłem, że będę kolarzem - opowiadał Zbigniew Szczepkowski.

W roku 1973 zmienił barwy klubowe na Legię Warszawa, ale wszystko, czego nauczył się w kolarstwie, spotkało go w Nowogardzie i Szczecinie.

Rywalizacja z Mytnikiem

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 08-02-2019



Image
Zbigniew Szczepkowski (pierwszy z lewej) wraz z drużyną na Wyścig Pokoju w roku 1980 Fot. archiwum