31-01-2019 eKurier | Kurier Plus
WYSTAWA Otto Mueller, Berlin i Wrocław

Wspólnota artystów

Wspólnota artystów
Wspólnota zapatrywań polskich i niemieckich ekspresjonistów. Wystawa grupy artystycznej „Bunt” Fot. Bogdan TWARDOCHLEB

Bogdan TWARDOCHLEB

Wrocław i Berlin łączy dziś współpraca. Podobnie było w czasach Republiki Weimarskiej, gdy bogate kontakty łączyły ówczesny Breslau z Berlinem. Mówi o tym wystawa „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia" czynna właśnie w Muzeum Współczesnym Dworzec Hamburski w Berlinie.

W niemieckim Breslau działały tak ważne placówki, jak Państwowa Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz Muzeum Śląskie (Staatliche Akademie für Kunst und Kunstgewerbe oraz Schlesisches Museum). Znajdowały się w gmachach, w których dziś są instytucje polskie - Akademia Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowe.

W latach 1919-1930 Otto Mueller był profesorem niemieckiej uczelni. Wśród profesorów uczelni polskiej jest dziś artysta malarz Zdzisław Nitka, urodzony w mieście, w którym Mueller został pochowany.

Otto Mueller był dla Breslau twórcą bardzo ważnym, jest ważny także dla Wrocławia. Autorzy wystawy to podkreślają, dopełniając prezentację jego twórczości opowieścią o uczelni, w której pracował, jego studentach, życiu artystycznym miasta, kontaktach berlińsko-wrocławskich, a także o kosmopolitycznych grupach nowatorów sztuki, w których działali artyści polscy i niemieccy. Podobnie jak w całej Europie nowatorstwo utożsamiali ze sprzeciwem wobec wojny, wolnością, demokratyzacją życia, równością praw.

Wolny i tajemniczy

Otto Mueller urodził się w 1874 roku w dolnośląskiej wsi Liebau (dziś Lubawka), a zmarł w 1930 roku w Obernigk (dziś Oborniki Śląskie). W 1908 roku, po studiach, przyjechał do Berlina, gdzie na trzy lata związał się z ekspresjonistami z grupy „Die Brücke".

Podczas pierwszej wojny światowej był na froncie. Gdy wojna minęła, krótko mieszkał w zrewoltowanym wówczas Berlinie, a w 1919 roku zaczął pracę w Państwowej Akademii Sztuki

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 31-01-2019Image
Otto Mueller, „Autoportret z pentagramem” © Von der Heydt-Museum Wuppertal Fot. Antje ZEIS-LOI, Medienzentrum Wuppertal
Image
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Ostatni papieros skazańca (autoportret) © Muzeum Literatury w Warszawie Fot. Anna KOWALSKA