25-01-2019 eKurier | Szczecin/Region
Będzie weryfikacja lokatorów mieszkań komunalnych

Wyższe dochody, wyższy czynsz

Wyższe dochody, wyższy czynsz
Najemcy mieszkań komunalnych otrzymają wezwania do ujawnienia swoich dochodów. Fot. Wiesław MILLER

21 kwietnia br. wchodzi nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Zmieni ona status mieszkańców zasobów komunalnych, którzy podobnie jak lokatorzy budynków socjalnych zostaną poddani weryfikacji dochodów. Wysiedlenie im nie grozi, ale konsekwencją zmian może być podwyżka czynszu. Zapowiadane zmiany już wywołują sprzeciw.

Pracownicy Zarządu Budynków Mieszkalnych (ZBM) uczestniczą w szkoleniach, różne są interpretacje nadchodzących przepisów prawnych, więc szczegółowe kwestie są na etapie analiz. Na razie pewne jest, że nowi lokatorzy zasobów komunalnych, przyjmowani po kwietniowym terminie, będą z zarządcą zawierać umowy podpisane na czas określony.

- W tym czasie będą weryfikowane dochody, jeżeli będą wyższe, niż określi to uchwała rady, to automatycznie będą mieli podwyższony czynsz - wyjaśnia Lucyna Sitarczyk, dyrektorka ZBM w Koszalinie.

Samorządy mają czas. To minimum dwa lata i pół roku na przystosowanie przepisów prawa lokalnego do znowelizowanej ustawy. W Koszalinie w tej sprawie jeszcze nie ma przygotowanego dokumentu w formie stosownego projektu uchwały Rady Miejskiej.

- Gminy muszą określić

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 25-01-2019