25-01-2019 eKurier | Kurier Plus
Małgorzata Rejmer w Szczecinie

Dzień urlopu za kulkę w plecy

Dzień urlopu za kulkę w plecy
Fot. Robert STACHNIK

Alan SASINOWSKI

O piekle albańskiego komunizmu, o uczeniu się tego kraju, o tym, jaki wpływ na pisanie nowego tekstu miała Nagroda Literacka Gryfia przyznawana przez „Kurier Szczeciński" opowiadała w ProMediach w Szczecinie Małgorzata Rejmer, autorka powszechnie chwalonej książki „Błoto słodsze niż miód". Pisarka oddaje w niej głos mieszkańcom kraju udręczonego przez niewyobrażalny terror dyktatora Envera Hoxhy.

Niedawno „Błoto słodsze niż miód" zostało uhonorowane Paszportem „Polityki". Z kolei nasza redakcja w 2014 roku nagrodziła pisarkę Gryfią za poprzednią publikację, zbiór reportaży o Rumunii zatytułowany „Bukareszt. Kurz i krew".

- Szczecin kojarzy mi się bardzo dobrze z nagrodą Gryfia, miał też swój udział przy powstawaniu książki, ponieważ w trakcie czwartego roku jej pisania żyłam już tylko z oszczędności - opowiadała pisarka. - Zarzuciłam dziennikarstwo i te oszczędności to była właśnie nagroda Gryfia. To że pojawia się taka nagroda i że pojawiają się konkretne pieniądze, które zabezpieczają moją

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 25-01-2019