11-01-2019 eKurier | Szczecin/Region
Apele, petycje i protesty

Solidarni w obronie dzików

Solidarni w obronie dzików
„Problemem nie są dziki, ale człowiek – brak kontroli nad wdrażaniem programu bioasekuracji w Polsce oraz intensywne polowania zwiększające migrację zarażonych dzików i ryzyko roznoszenia wirusa przez myśliwych. W efekcie masowych polowań na dziki w latach 2015-2017 zabito już ponad 1 mln tych zwierząt. Wirus nie tylko nie został zatrzymany, ale przekroczył już linię Wisły” – czytamy w jednym z obywatelskich apeli skierowanych do premiera RP. Fot. Fundacja na Rzecz Zwierząt „Dzika Ostoja”

Wczoraj w Warszawie, a dzisiaj (11 bm.) także w wielu innych polskich miastach - również w Szczecinie - będą się odbywały wiece, akcje uliczne i manifestacje „solidarnych z dzikami". Udział w nich zapowiadają zarówno obrońcy praw zwierząt, przedstawiciele środowisk nauki i kultury, jak i myśliwi. Ponad podziałami, solidarnie, będą protestować przeciwko zaplanowanej przez Ministerstwo Środowiska, a popartej przez głównego lekarza weterynarii rzezi dzików: depopulacji w następstwie wielkoobszarowych polowań zbiorowych.

Protest w Szczecinie - pod hasłem „Solidarni z dzikami!" - odbędzie się w piątek na pl. Solidarności. Jego organizatorem jest BASTA! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

- W najbliższych tygodniach ma zostać przeprowadzona masowa rzeź dzików. To kolejna zapowiadana fala odstrzałów, po próbie niemal całkowitego wybicia gatunku w zeszłym roku. Tym razem nie ma żadnych limitów. Ministerstwo Środowiska w piśmie do łowczych nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji", czyli w praktyce dziki mogą zostać wystrzelane do ZERA. Masowy odstrzał ma zostać przeprowadzony w formie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań zbiorowych na terenie całego kraju.

Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nieodpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-01-2019