11-01-2019 eKurier | Kultura
Ekumeniczna niedziela. Dzień Judaizmu w Szczecinie

Dominikanie zapraszają

Podczas niedzielnego spotkania u szczecińskich dominikanów, organizowanego z okazji XXII Dnia Judaizmu, będą odczytywane nazwiska Żydów, którzy 13 lutego 1940 roku zostali deportowani przez nazistów do gett w okupowanej Generalnej Guberni. Tylko nieliczni z nich przeżyli Holocaust.

Od ponad dwudziestu lat Kościół katolicki w Polsce organizuje 17 stycznia Dzień Judaizmu. W tym roku centralne uroczystości odbędą się w Łodzi. W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, XXII Dzień Judaizmu organizują szczecińscy dominikanie. Gośćmi spotkania będą m.in. prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie i niezależny dziennikarz szczeciński Andrzej Kotula.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu ustanowiła w 1997 roku Konferencja Episkopatu Polski. Wcześniej zrobił to Kościół katolicki we Włoszech, później przyłączyły się kościoły chrześcijańskie w innych państwach, m.in. w Austrii, Holandii i Szwajcarii. W Polsce z roku na rok włącza się do obchodów coraz więcej wspólnot regionalnych i lokalnych. W Poznaniu tegoroczny Dzień Judaizmu będzie trwał od 9 do 19 stycznia, a liczne spotkania, adresowane także do młodzieży, organizują tam: Referat do spraw Dialogu

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-01-2019Image
Ojciec Maciej Biskup Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Profesor Paweł Śpiewak Fot. Wikipedia
Image
Andrzej Kotula Fot. Robert STACHNIK
Image
Ks. Sławomir Sikora Fot. Robert WOJCIECHOWSKI