11-01-2019 eKurier | Kurier Plus
W Policach

Budują na grodzie słowiańskim?

Budują na grodzie słowiańskim?
Prof. Tadeusz Białecki – czołowy znawca dziejów Pomorza i mieszkaniec Mścięcina – wskazuje gród wznoszący się u zbiegu ulic Dębowej i Asfaltowej. Fot. J. ŁAWRYNOWICZ

Janusz ŁAWRYNOWICZ

W Policach na wzniesieniu przy ul. Asfaltowej, ściślej między ulicami Asfaltową a Dębową, na wzniesieniu oznaczonym na mapach turystycznych regionu jako grodzisko słowiańskie, pojawił się płot okalający rozległy teren budowy. Tablica u wejścia głosi, że tu ma powstać osiedle domów jednorodzinnych.

- Dwa lata temu w rozmowie z burmistrzem Diakunem zaproponowałam, by przy grodzie, na rogu ul. Dębowej i Asfaltowej umieścić tablicę informującą o najstarszym słowiańskim zabytku ziemi polickiej, a sam teren wzgórza uczynić miejscem spacerowym, np. historycznym parkiem - mówi czołowy znawca dziejów Szczecina i Pomorza Zachodniego, mieszkaniec Mścięcina. prof. zw. Tadeusz Białecki.

- Pan burmistrz Diakun pomysł pochwalił, zaakceptował i obiecał zrealizować. I do tej pory czekam na kontakt w tej sprawie… Dlatego tak niemile zaskoczył mnie plac budowy na wzniesieniu przy ul. Asfaltowej.

Gród pomorskich Słowian w Mścięcinie powstał w IX wieku i funkcjonował do początków wieku XII. Jak wynika z wykopaliskowych znalezisk, zamieszkała tam ludność zajmowała się głównie rolnictwem, hodowlą, rybołówstwem, kowalstwem, rogownictwem, tkactwem i garncarstwem. Gród był też ważnym ośrodkiem handlowym, gdyż znajdował się na szlaku biegnącym ze Szczecina do osad u ujścia Piany. Świadczą o tym takie znaleziska, jak importowany paciorek z krwawnika, moneta saska wybita przed 1025 rokiem, a także datowany na rok 1100 skarb zawierający: monety, ozdoby srebrne, kabłączki skroniowe i paciorki. Gdy na początku XII

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-01-2019Image
Budowa na grodzisku przy ul. Asfaltowej 2 Fot. J. ŁAWRYNOWICZ