11-01-2019 eKurier | Kurier Plus
Leczenie wymaga czasu

Depresja to choroba cywilizacyjna

Depresja to choroba cywilizacyjna
Fot. archiwum

Z dr Małgorzatą WYRĘBSKĄ-ROZPARĄ, psychiatrą, ordynatorem Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w SPS ZOZ „Zdroje" w Szczecinie rozmawia Elżbieta KUBERA

- Zgodnie z różnymi doniesieniami zachorowalność na depresję wśród dzieci i młodzieży w ostatnim czasie wzrasta. Ministerstwo Edukacji podało, że to schorzenie dotyka co trzeciego ucznia, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że dziś to jedno z najpowszechniejszych schorzeń w Europie, które do 2020 roku będzie drugim problemem zdrowotnym po chorobach sercowych. Czy to prawda, że chorują coraz młodsi?

- Mogę się wypowiadać co do tego, jak jest na naszym terenie i w naszym oddziale. Trudno mi jednak określić liczbę pacjentów, którzy są przyjmowani do oddziału z powodu zaburzeń depresyjnych. Na przełomie lat na pewno jest ich coraz więcej. Obecnie pacjenci z rozpoznaniem depresji czy po próbach samobójczych stanowią około trzech czwartych wszystkich pacjentów. Coraz częściej są to również pacjenci w wieku około 13 lat, rzadko poniżej tego wieku.

- Dlaczego leczenie depresji jest takie trudne?

- Leczenie depresji jest wielowymiarowe. Należy pamiętać, że wymaga czasu. Zależy od tego,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-01-2019